Az 1999-ben létrehozott Ifj. Márkus Gábor a Magyar Triatlonsportért Alapítvány idei díjátadó ünnepségét december 19-én, szombaton tartották meg a Tiszaújvárosi Triatlon Klubban. 2020-ban az országos díjat és a vele járó nettó 500 ezer forintot a
házigazda egyesületet képviselő Lehmann Bence vehette át, míg a helyi sportolók kategóriájában Bóna Kinga érdemelte ki a plakettet és hozzá a nettó 200 ezer forintot.
A koronavírus-járvány miatti egészségügyi előírásokat betartva, Péter Attila kuratóriumi tag, egyben az esemény levezetője ezúttal rendhagyó módon lakhelyéről, Kaposvárról, a világhálón keresztül, online formában köszöntötte az alapítókat, a korábbi díjazottakat és vendégeket, akik otthonaikban csatlakoztak be az eseményre.
Kivételt jelentett Márkus Gergely, a kuratórium elnöke, a két díjazott, valamint Lehmann Tibor, a Tiszaújvárosi Triatlon Klub elnök-vezetőedzője és Márkus Balázs, a klub elnökségi tagja, akik a helyszínen felügyelték a technikai hátteret.
Megújulás előtt az alapítvány
Ezt követőn a Németországban dolgozó, a novembertől World Triathlon néven jegyzett nemzetközi szövetség Technikai Bizottságába nemrégiben újraválasztott dr. Varga Béla, a kuratórium tagja a szervezet munkájáról, a jövőre vonatkozó tervekről mondta el gondolatait.
– Az alapítvány működésének beindítása óta eltelt több mint 20 év. Erre az időszakra visszatekintve a kuratórium tagjai úgy látják, hogy elérkezett az idő az alapítvány megjelenésének, arculatának a megújítására – fogalmazott Varga Béla. – Ez a megújítás nem csak a formai elemeket és a megjelenési csatornákat érinti, hanem új tartalmakat is fog hozni, amellyel kapcsolatban megkeressük a korábbi díjazottakat. Célunk az alapítvány ismertségének növelése és a működéséhez, a sportolói támogatásokhoz szükséges pénzügyi alapok erősítése. Kérem a díjazottakat, hogy ebben a munkában segítsenek minket és a közösségi médiában kövessék, kísérjék figyelemmel az alapítvánnyal kapcsolatos újdonságokat! Személyes megjegyzésként annyit tennék hozzá: nagy öröm számomra, hogy ilyen célért, ilyen csapatban dolgozhatom. Köszönöm a lehetőséget, köszönöm, hogy hosszú idő után én is „itt” lehetek!
Márkus Gergely kuratóriumi elnök, egyben a World Triathlon sportigazgatója elmondta, hogy dr. Fülöp György, Tiszaújváros polgármestere – az eddigiekhez hasonlóan – továbbra is anyagi támogatásáról biztosította az alapítványt, ami megnyugvást jelent. Ez, és a Tiszaújvárosi Triatlon Klub támogatása is nagy mértékben hozzájárult ahhoz, hogy idén is ki tudták írni a pályázatot.
– Az idei szezon mindenkinek, a komoly segítséget igénylő élversenyzőknek különösen nehéz – mondta Márkus Gergely. – Jó látni, hogy a soha nem tapasztalt nehézségek ellenére sokan nem adják fel, folytatják a kemény munkát céljaik elérése érdekében. Ebben az évben kilenc, a kiírásnak megfelelően 23 éves, vagy annál fiatalabb sportoló pályázata érkezett be hozzánk. A kuratórium tagjaival alaposan átbeszéltük a részleteket, majd úgy döntöttünk, hogy az országos díjat a barcelonai triatlon Európa-kupa 19. helyén zárt, középtávú triatlon országos bajnoki ezüstérmes Lehmann Bencének, a klubos díjat pedig a junior triatlon ob-ezüstérmes Bóna Kingának ítéljük oda. Bence már pólyásként ott volt szüleivel az első tiszaújvárosi világkupán, most pedig “utolsó évesként”, 23 évesen utoljára kaphatta meg a díjat. A dinamikusan fejlődő Kinga pályafutásának minden bizonnyal újabb lökést adhat ez az elismerés. Bízom benne, hogy az alapítvány is hozzájárul a két kiváló sportoló további sikereihez.
Díjazottak gondolatai
A két díjazott Márkus Gergelytől vehette át a plaketteteket és a nettó 500, illetve nettó 200 ezer forintos pénzjutalmat.
– Bizony, nem ez volt a legeredményesebb évem, így nem is gondoltam, hogy én lehetek a díjazott – fogalmazott Lehmann Bence. – Nagy meglepetés és megtiszteltetés ez számomra. Köszönöm a kuratórium bizalmát és az anyagi támogatást, ami igazán jól jön. Jövőre már a felnőttek között igyekszem minél jobb eredményeket elérni.
– Szeretném megköszönni a lehetőséget, hogy megkaphattam ezt a díjat – mondta Bóna Kinga. – Külön köszönettel tartozom edzőimnek, a családomnak, hogy az elmúlt hónapokban segítettek leküzdeni az eddig még soha nem tapasztalt akadályokat.
Az online-térben is aktívan
Miután a két sportoló aláírta a valamennyi díjazott nevével ellátott bőrtablót, az interneten keresztül az alapítók közül Magyar Lajos, majd később Suhajda József gratulált nekik és üdvözölték az alapítvány jelenlegi és jövőbeni törekvéseit.
A korábbi díjazottak közül az évek óta családjával együtt Amerikában élő Kaldau Szabolcs jelentkezett be elsőként. – Lelkiismeret-furdalásom volt az elmúlt években, hogy nem tudtam részt venni az alapítványi díjátadókon, így most nagyon örülök ennek a különleges lehetőségnek – mondta. – Amikor még a tiszaújvárosi klub sportolójaként együtt készültem, versenyeztem Lehmann Tiborral és a többiekkel, Bence fia még csak 2-3 éves lehetett. Napjainkban pedig ő és testvére, Csongor is jobbnál-jobb eredményeket ér el, amire méltán lehet büszke a klub, a család. Nekem is örömet jelent, ha olvashatok ezekről! Ahogy idősödöm, egyre többet nosztalgiázom. Amikor hazalátogatunk, igyekszem megmutatni saját fiaimnak a tiszaújvárosi edzéshelyszíneket, azt, hogy hol nőttünk fel. Remélem, hogy mielőbb találkozhatunk újra! Addig is hajrá Tiszaújváros!
Lehmann Csongor elmondása szerint nagy lökést adott pályafutásában az alapítvány erkölcsi és anyagi támogatása. Sinkó-Uribe Ábel úgy fogalmazott, hogy sokat segített a támogatás, örül, hogy az alapítvány folytatja ezt a példás munkát.
Erősíteni a támogatottságot
Lehmann Tibor az alapításban is résztvevő egyesület vezetőjeként örömét fejezte ki, hogy a klub 2020-ban növelni tudta a számukra szellemi és érzelmi hátteret is jelentő alapítvány anyagi felkarolását. A Magyar Triatlon Szövetségben (MTSZ) is korszakváltás előtt állunk, 2021 elején tisztújítás lesz a szervezetben – tudtuk meg az MTSZ-ben szakmai alelnökként ténykedő Lehmann Tibortól. – Amennyiben a jelenleg elnökségi tag Péter Attilával együtt folytathatjuk a munkát, azon leszünk, hogy a szakszövetség mind jobban segítse hazánk egyetlen kizárólag a triatlonsportot támogató alapítványát, mely nem csak az eredményességet, hanem a sportolók hátterét, hozzáállását, személyiségét is figyelemmel kíséri, értékeli tevékenysége során. Úgy vélem, hogy amikor végre újra „kiegyenesedik” a világ, az önkormányzat, az MTSZ, a klub és talán további támogatók is gond nélkül kiveszik részüket az egykori csapattársamnak és barátomnak emléket állító alapítvány patronálásából.
Tiszaújváros, 2020. december 19.