Az „Ifj. Márkus Gábor Alapítvány a magyar triatlonsportért” tizenkettedik díjátadó összejövetelét
november 23-án rendezték meg Tiszaújvárosban. A kuratórium Kovács Zsófia (GYÖTRI) és Hankó Gábor (TVK-Mali TK) pályázatát tartotta a legígéretesebbnek, így idén ők írhatták fel nevüket a bőr emléktáblára.
Az alapításkor is segédkező Péter Attila, a ,,triatlon magyar hangja” üdvözölte a Garden Panzióban szép számban összegyűlteket, majd közös emlékezésre invitálta őket, melyhez az 1998-ban, 23 éves korában, egy külföldi versenyről hazafelé tartva, vétlen közlekedési balesetben elhunyt Ifj. Márkus Gáborról készült megható kisfilm nyújtott segítséget.
Ezt követően Lehmann Tibor kuratóriumi tag beszámolt róla, hogy ebben az évben is nehéz dolguk volt a pályázatok elbírálásánál. Az országos beadványoknál az eredményesség, illetve a rászorultság, mint vezérelvek, közül az előbbit részesítették előnyben. Mivel az idén kétszer is a világkupa TOP10-ben végzett Kovács Zsófia óriási eséllyel pályázik a 2012-es londoni ötkarikás játékokon való indulásra, egyértelmű volt, hogy ő lett a ,,befutó”.
A TVK-Mali Triatlon Klub sportolói közül a szingapúri I. Ifjúsági Olimpián 9. helyen zárt Hankó Gábort érte a megtiszteltetés, ő kapta idén a hazai tehetségnek járó díjat.
Az emlékplaketteket és az anyagi támogatásról szóló dokumentumokat Máli János, az alapítvány kuratóriumának elnöke és Suhajda Mónika, a rendkívül szerény, csupa-szív ifj. Márkus Gábor egykori menyasszonya nyújtotta át a két kiválasztott sportolónak.
Sokat mondó hozzászólások, vélemények
– Első számú célom természetesen a londoni olimpia – mondta Kovács Zsófia. – Idén ráléptem arra az útra, ami elvezethet oda! Nem csak kijutni szeretnék, hanem ott szép eredményt is elérni. A 2011-es szezon az ideinél is fontosabb lesz, ezért sincs idő a pihenésre, mert szeretnék még jobb formában versenyezni. A tiszaújvárosi világkupán nem csak azért indulok majd, mert ez az egyetlen ilyen viadal Európában, hanem azért is, mert nagyon szeretem ezt a versenyt! Az itteni hangulatért, az óriási élményért köszönet az egész Márkus-családnak. Bár én sem ismerhettem a kis Gábort versenyzőként, hatalmas büszkeség az ő emlékének megőrzésére létrehozott alapítvány díjazottjának lenni. Örülök, hogy az illetékesek méltónak tartottak a díjra és a támogatásra.
– A felnőtt olimpia „előszobáját” jelentő Ifjúsági Olimpián kihoztam magamból a maximumot – fogalmazott Hankó Gábor. – Ahhoz, hogy előrébb jussak, az úszásomnak kell jelentősen javulnia, melyen már dolgozunk a szakágat irányító Fodor Ágnessel. Szenvedni fogok azért, hogy sikerüljön előre lépni a nyitószámban. Az alapítványi elismerésre nem számítottam, de a meglepetés mellett nagyon nagy megtiszteltetésnek tartom.
Dr. Zakariás Géza, a hazai triatlon jelentős személyisége, Kovács Zsófia kerékpáros felkészítője hozzászólásában felidézte a múltat: – Koromnál fogva módomban állt végig kísérni Ifj. Márkus Gábor felnövését a triatlonban. Remek úszó volt, erősségét a kerékpározás jelentette, a bolyozós triatlont pedig egyenesen neki találták ki. Minden esélye meg volt arra, hogy a sportág ötkarikás bemutatkozásán, 2000-ben, Sydney-ben ott lehessen a legjobbak között. Jómagam is borzasztóan sajnálom, hogy ez nem történhetett meg! Az edzői stáb nevében ígéretet teszek arra, hogy Zsófit minden tudásunkkal igyekszünk hozzásegíteni álmai beteljesüléséhez, melyhez az alapítvány támogatása is rendkívül fontos.
Czencz Péter, a Magyar Triatlon Szövetség főtitkára – hasonlóan az előtte szólókhoz – gratulált a díjazottaknak, köszönetét fejezte ki a kuratóriumnak, melynek felajánlotta, hogy honlapjukon elhelyeznek egy, az eddigi díjazottakat is tartalmazó linket, így is népszerűsítve a 23 éven aluli tehetséges honi sportolókat támogató alapítványt.
Nagyobb ismertség, támogatottság
– Mindig csodáltam a triatlonosokat, akik egy nagyon kemény műfajban óriási szorgalommal egészítik ki tehetségüket. – hangsúlyozta Bráz György, Tiszaújváros polgármestere. – Városunknak sokat jelent a triatlon, fejlődésünk pedig párhuzamosan íven haladt. Európában a TVK, míg a világban a triatlon világkupák révén vált ismertté Tiszaújváros. A Triatlon Nagyhéten együtt szórakozik településünk apraja-nagyja. Az önkormányzat a jövőben is ott áll majd a triatlon mögött, az eddiginél nehezebb helyzet ellenére. Összefogással elérhetjük a hasonló folytatást, ezért kérek mindenkit, hogy lehetőségeihez mérten támogassa törekvéseinket!
Az alapítványtevők nevében Koscsó Lajos is szót kért, aki visszaidézett egy 19 évvel ezelőtti napot, amikor is a triatlon kapcsán találkozott dr. Márkus Gáborral. – Akkoriban egyikünk sem gondolta, hogy idáig eljutunk – vélekedett a korábbi polgármester. – A barátom fanatizmusa, „szent őrültsége” éltette a sportágat, az egyesületet. Elsősorban az ő és a csapata által elvégzett munka eredményeként rendezhetett szeptemberben világbajnokságot Budapest. A kis Gábor emlékét megőrző alapítvány véleményem szerint sokkal nagyobb figyelmet és támogatást igényelne. Az ismertséget, ezen keresztül remélhetően az anyagi lehetőségeket is – tovább kell növelni a jövőben, melyhez nélkülözhetetlen a magyar triatlon sportért felelős szervezet, az országos szövetség nagyobb szerepvállalása is.
Új koncepcióval, hatékonyabban
– Annak idején rossz volt a koncepció, az volt a lényeg, hogy beadjuk saját és a család felajánlásait, hogy elindulhasson az alapítvány tevékenysége, majd ezt követően biztosan jönnek a támogatások – fogalmazott Magyar Lajos, aki szintén alapítója a szervezetnek. – A támogatók sajnos elmaradtak, így nemrégiben Márkus Balázzsal elkezdtünk kidolgozni egy új koncepciót, melynek lényege: megfelelő marketing tevékenységgel, direkt módon, kulturált szórólap segítségével szólítsuk meg, például az adó 1 százalékáért a helyi nagy vállalatok, közintézmények dolgozóit. Alig kezdtük el a munkát, idén már így is a duplájára emelkedett az eddigi támogatás, így azt gondolom, hogy jó úton járunk. Nem túlzás azt állítani, hogy az alapítvány ,,működteti” a világkupát, a nagyhetet. A Morzsi becenévre hallgató ifj. Márkus Gábor hatása, az ő emlékét őrző lelki plusz segíti a családot, azokat, akik ismerték és szerették őt, a nagy feladatok elvégzéséhez.
Az est vége felé – szintén az emlékezés részeként – a Magyar Televízió 2003-ban, a Márkus-családról készített riportfilmjét tekinthették meg a jelenlevők, majd dr. Márkus Gáborné Jutka asszony invitálta kötetlen beszélgetésre és egy kis falatozásra az egybegyűlteket.
Tiszaújváros, 2010. november 23.