Az Ifj. Márkus Gábor Alapítvány a Magyar Triatlonsportért (IMG) pályázati nyerteseinek járó emlékplakettet és a vele járó anyagi támogatást 2017-es teljesítménye alapján Bragmayer Zsanett és Lehmann Csongor vehette át november 15-én Tiszaújvárosban, a Scarpa Étteremben tartott díjátadón.
Az egybegyűlteket Péter Attila, a Magyar Triatlon Szövetség elnökségi tagja, a tiszaújvárosi triatlonversenyek szpíkere üdvözölte. Az 1998 nyarán vétlen közlekedési balesetben elhunyt
kiváló tiszaújvárosi triatlonos, ifj. Márkus Gábor emlékére 1999-ben létrehozott alapítvány azzal a céllal létesült, hogy elősegítse és támogassa a magyar triatlonsport fejlődését, népszerűséget, munkáját, továbbá, hogy biztosítsa a tiszaújvárosi triatlon ifjú tehetségeinek támogatását. A célkitűzésnek megfelelően az alapítvány pályázati úton nyújt segítséget a 23 éves, vagy ennél fiatalabb triatlonversenyzőknek, akik az adott évi versenyciklusban a legeredményesebben teljesítettek. A névadóról, a sportág ötkarikás bemutatkozását jelentő 2000-es sydney-i olimpiai indulásra is esélyes tiszaújvárosi sportemberről készült kisfilmből azok is megismerhették ifj. Márkus Gábor példaértékű sportolói és emberi tulajdonságait, akiknek erre eddig életkoruknál fogva nem volt lehetőségük.
Márkus Gergely, a kuratórium elnöke, miután köszöntötte a jelenlevőket, köztük az alapítókat képviselő dr. Fülöp Györgyöt, Tiszaújváros alpolgármesterét, Szabó Zitát, a Magyar Triatlon Szövetség (MTSZ) főtitkárát, Lehmann Tibort, az MTSZ szakmai alelnökét, Zelcsényi Miklóst, az MTSZ elnökségi tagját, Magyar Lajost és Suhajda Józsefet. Elmondta, hogy az alapítvány legnagyobb támogatója, egyben a nyugodt működés megteremtője ezúttal is Tiszaújváros önkormányzata volt, melyért külön köszönet jár. Kijár a köszönet az adójuk 1%-át felajánlóknak, a Tiszaújvárosi Triatlon Klubnak és a további szponzoroknak is.
A Nemzetközi Triatlon Szövetség (ITU) sportigazgatójaként Lausanne-ban dolgozó sportvezetőtől megtudhattuk, hogy országos viszonylatban hat beadvány közül, talán az eddigi legnehezebb, többfordulós, több szempontot mérlegelő egyeztetés után választották ki a nyerteseket. Az öttagú kuratórium végül Bragmayer Zsanett pályázatát ítélte támogatásra érdemesnek. Az ebben a versenyidényben hatalmasat fejlődő Zsanett az U23-as Európa-bajnokságon ezüstérmes lett, míg a korosztály világbajnokságán a nagyon előkelő 7. helyre rangsorolták, miközben zsinórban harmadszor is övé lett az országos bajnoki cím. A nettó 300 ezer forintos anyagi támogatással együtt járó díjat Péter Attila, a kuratórium tagja adta át az 575-Equilor Team Újbuda 23 éves válogatott sportolójának.
– Köszönöm az alapítványnak, a Márkus-családnak a bizalmat, a lehetőséget, edzőmnek, Kuttor Csabának a sok-sok segítséget, aki nélkül nem lehetnék ma itt – mondta Bragmayer Zsanett. – A következő olimpiai ciklus első lépcsőfokaként élem meg ezt a támogatást, mindent elkövetek azért, hogy a jövőben is méltó legyek erre a díjra.
A Tiszaújvárosi Triatlon Klub versenyzői közül a mix-váltóban junior Európa-bajnok, egyéniben bronzérmes Lehmann Csongor teljesítményét tartották a legfigyelemreméltóbbnak az érintettek. Csongor a junior világbajnokságon is a Top10-ben végzett, 7. lett és miután az Európa-kupa sorozatot – a hazai rendezésű futam győzelme után – két első helyezéssel fejezte be, ő végzett az Európai Triatlon Szövetség (ETU) 2017-es junior ranglistájának élén.
– Tavaly, amikor először kaphattam díjat az alapítványtól, elhatároztam, úgy dolgozom tovább, hogy ismét átélhessem ezt a felemelő érzést – fogalmazott Lehmann Csongor, aki Szűcs István kuratóriumi tagtól vehette át a díjat és a nettó 120 ezer forintot. – Idén eddigi legsikeresebb szezonomon vagyok túl, melyért minden „közreműködőnek” hálával és köszönettel tartozom. Remélem, a jövőben szintén sikerrel pályázhatok majd és esélyem lesz az országos díj elnyerésére is.
Mielőtt elkezdődött volna a kötetlen beszélgetéssel kísért állófogadás, Szabó Zita, a sportág országos szervezetének főtitkára méltatta dr. Márkus Gábor áldozatos munkáját, mely nélkül véleménye szerint a magyar triatlon nem tartana ott, ahol jelenleg tart.
– A fiatal tehetségek felkarolásában, elismerésében végzett közel két évtizedes rendkívül fontos tevékenységéért az alapítványt illeti meg a köszönet – fejezte be rövid hozzászólását az egykori olimpikon sportvezető.
Tiszaújváros, 2017. november 15.